Kako sistemski pristup može pomoći porodicama da bolje razumiju i rješavaju konflikte.

U svakom porodičnom sistemu naići ćemo na nesuglasice među članovima. Povremeni konflikti su sastavni dio porodičnog života, te najčešće nastaju usljed razilaženja mišljenja ili tijekom ulazaka u nove razvojne faze porodice. Međutim, konflikti koji su česti i koji traju dugo mogu unijeti nestabilnost u porodični sistem, te negativno djelovati na odnose između članova. Konflikt unutar sistema utječe ne samo na članove sistema koji su u konfliktu – već na svakog pojedinca unutar tog sistema.

U porodicama gdje često pronalazimo konfliktne odnose, možemo opaziti da je komunikacija u svojoj osnovi nedovoljno razvijena ili neadekvatna, da postoje obrasci koji stvaraju disfunkcionalnost u porodici ili disbalans u moći među članovima porodice.

Kako učiniti porodicu mjestom zdrave komunikacije?

  • Zdrava komunikacije se praktikuje na način da svakom članu porodice dozvolimo da izrazi kako se osjeća, koje potrebe, strahove i probleme ima, da  kreiramo slobodan prostor za izražavanje i pravo na vlastiti izbor, te da svakog člana jednako uvažimo kao pojedinca sa kompleksnim potrebama i željama. Također, za zdravu komunikaciju važno je slušati se međusobno, te tražiti ideje kako kreirati kompromis koji će imati pozitivan ishod za svakog člana porodice. Komunikaciju je potrebno vježbati svakodnevno i imati strpljenja za članove porodice kojima to teže ide. Za najmlađe članove je lakše učiti komunicirati putem kreativnih primjera – kroz igru, pjesmice, priče, sa igračkama i slično.

Ponavljanjem dobrih obrazaca povećavamo funkcionalnost porodice 

  • Obrasci su najčešće doživljeni kao nešto negativno i loše, te ćemo često čuti da trebamo promijeniti svoje obrasce. Šta to znači? 
  • Disfunkcionalni obrasci – naročito ako su učestalo prisutni – stvaraju za članove porodice ideju kako će izvjesni konflikt da se odvija i unaprijed spremaju članove na negativni ishod. U obrascima svaki član porodice ima svoju ulogu – npr. osoba koja započinje, osoba koja se brani, osoba koja pojačava konflikt, osoba koja zauzima stranu, osoba koja se povlači…i brojne druge uloge. 
  • Promjena obrazaca bi značila da svaki član porodice uzima novu ulogu – sada funkcionalnu – kako bi se konflikt mogao adekvatno razriješiti.
  • Tako osoba koja započinje postaje – osoba koja ukazuje na „problem“ o kojem bi trebali zajednički razgovarati; osoba koja se brani postaje – osoba koja kreira vrijeme za razgovor; osoba koja pojačava konflikt postaje osoba koja će izraziti kakve emocije kod nje budi taj problem, osoba koja zauzima stranu postaje osoba koja problem sagledava bez okrivljavanja drugih, osoba koja se povlači pronalazi prostor u kome može da se izrazi kada se osjeća sigurno.
  • Za ovakvu promjenu obrazaca je potrebno da svaki član porodice prepozna u kojoj je ulozi i kako ona utječe na druge članove porodice – te da shodno s time zauzme poziciju koja daje produktivan ishod i djeluje pozitivno na tok konflikta i druge članove porodice. 

Autorica: Jasmina Buljić, psiholog i porodično sistemski psihoterapeut

Podijeli ovaj članak

saznaj više

Kako komunicirati u partnerskim vezama?

Komunikacija je proces razmjene informacija, ideja, misli ili osjećaja između ljudi ili grupa ljudi. Ova razmjena može se odvijati verbalno (kroz govor, riječi) ili neverbalno