Dobro došli u

Mentis institut

UPOZNAJTE NAS

Institut Mentis u Sarajevu, Bosni i Hercegovini je jedan od  „prostora“ za učenje, razmišljanje i rad u  oblasti sistemske porodične terapije. Mi se bavimo edukacijom, kliničkim radom, istraživanjem, i podizanjem svjesnosti o važnosti rada sa svim članovima porodice i zajednice. Dobrodošli!

Nadamo se da će ova stranica ponuditi informacije i novosti o sistemskoj porodičnoj terapiji, i radu sa zajednicama. Ovdje možete naći članke, informacije o edukacijama, posebne radionice za razvijanje ili unaprjeđenje vještina rada sa porodicama, kao i novosti o konferencijama i predavačima.

Ko smo mi?

Mi smo tim posvećenih stručnjaka koji je certificiran za pružanje usluga iz oblasti sistemske porodične psihoterapije. Vjerujemo da je problem pojedinca, problem cjelokupne zajednice. Zato u Mentis Institutu obučavamo savjetnike i psihoterapeute, nudimo podršku i treninge grupama te pružamo usluge psihoterapije. Time širimo krug stručnjaka koji, baš kao i mi, pomažu pojedincima, parovima, porodicama i timovima da lakše nađu put do rješenja problema.

0 +
EDUKACIJA
0
POLAZNIKA
0
EDUKATORA I SUPERVIZORA
0
KLIJENATA

NAŠA FILOZOFIJA

Institut Mentis nudi visoko kvalitetne i etičke programe za profesionalnce sistemske porodične psihoterapije, posebno diznajnirane treninge i edukacije kao i superviziju utemeljene na sistemskim principima.Naša filozofija se ogleda u našim vrijednostima i namjerama a one su: 

  • Da pristupamo ljudima na načine koji iskazuju poštovanje za njihova znanja i sposobnosti
  • Da pristupamo problemima kao stvarima koje su odvojene od ljudi.
  • Da izbjegavamo patološko etiketiranje.
  • Da se predstavljamo kao osobe a ne autoriteti.
  • Da radimo zajedno sa ostalima na iznalaženju još i boljih načina nošenja sa problemima.

 

UPOZNAJTE NAŠ TIM

PSIHOTERAPEUTICE

ARMINA ČERKIĆ

Armina Čerkić je stručnjakinja za mentalno zdravlje specijalizirana za  sistemsku porodičnu i narativnu terapiju. Magistrirala je narativnu terapiju i rad u zajednici na Univerzitetu u Melburnu i Dulwich Centre Foundation i stekla dragocjeno iskustvo koristeći pripovijedanje kao sredstvo liječenja. Armina je takođe certifikovani sistemski supervizor, zahvaljujući obuci na Institutu za porodičnu terapiju u Ljubljani.

U svom kliničkom radu, Armina se fokusira na narativne pristupe terapiji zasnovane na traumi. Uvijek težeći rastu, učestvovala je u raznim programima obuke koji se odnose na emocionalno fokusiranu terapiju i rad sa parovima. 

Arminine konferencijske prezentacije pokazuju njeno duboko razumijevanje traume i njenih sistemskih efekata. Njena posvećenost idejama koje proizlaze iz učenja narativnih terapeuta o vrijednostima terapeuta kao i promoviranju pravde u radu u zajednici i terapiji, čine njen klinički i edukativni rad usmjerenim na etiku brige.

JASMINA BULJIĆ

Jasmina je psihologinja i sistemska porodična psihoterapeutkinja. Diplomski i master studijzavršila je u Sarajevu, kao i edukaciju za savjetnicu i terapeutkinju iz oblasti sistemskeporodične terapije.Dodatno se educirala i za rad sa parovima, koji joj je naročito zanimljiv. Tokom obrazovanja stekla je brojna iskustva u radu sa djecom i mladima, kroz programe zaštite mentalnog zdravlja i rada na ranoj intervenciji sa djecom koja imaju poteškoće urazvoju. Sa grupom prijatelja osniva Udruženje u kome je facilitator grupa samopodrške za osobe koje imaju psihosocijalne poteškoće. Kroz rad sa ljudima spoznaje važnost pristupa ljudima krozrazgovor, razumijevanje, bez predrasuda i osude, posmatrajući ljude kroz njihove brojne uloge i odnose koje imaju sa drugima. Svoj profesionalni razvoj nastavlja kroz psihoterapijski rad, online rad za vrijeme pandemije, te se u protekle dvije godine posvećuje radu sa žrtvama nasilja u Sigurnoj kući u Sarajevu. Naročit interes pokazuje prema borbi zaprava žena i istraživanjima, te ima mnogo„passion projekata“. Voli životinje i šetnje po prirodi, vegetarijanka je proteklih 5 godina i ima kućne ljubimce. 

EDUKATORICE

Aleksandra Hadžić

Aleksandra Hadžić doktor psiholoških nаukа, certifikovani porodični psihoterapeut (Asocijacija sistemskih terapeuta Srbije, sa evropskim certifikatom i članstvom u European Association for Psychotherapy – European Register of ECP Holders), terapeut psihodrame usmjerene na rad sa traumatizovanim osobama (UŽ SEKA Brač/Goražde) terapeut Emotionally Focused Therapy for Couples (externship, core skills, supervizija u toku), Attachment Play Centered Therapy (Clair Mellenthin, USA), Gestalt Play Therapy (Giandomenico Bagatin, Italija), Transakciona analiza (Novi Sad, Vesna Gavrilov, edukator); uvodni kursevi iz Grupne psihoanalitičke psihoterapije i KBT. Zaposlena je kao vanredni profesor (izbor 2017.), zа užu nаučnu oblаst razvojne psihologije na Filozofskom fakultetu, Univerziteta u Banjaluci. Njena oblast interesovanja je razvoj sistema afektivne vezanosti i njegov uticaj na emocionalni i kognitivni razvoj, čime se bavi duže od 15 godina. Objavila je veći broj naučnih i stručnih radova iz oblasti razvojne psihologije. Sa dr Tijanom Mirović, objavila je knjigu “Afektivna vezanost, rane maladaptivne sheme i stresna iskustva”, 2016., čiji je izdavač Filozofski fakultet, Banja Luka. U knjizi “Trauma naša priča”, urednika prof. dr Tijane Mirović i Marka Tomaševića, koju je 2019. objavio Centar za shema terapiju, Beograd, autor je poglavlja “Uvod: O traumi”. U psihoterapijskom radu usmjerana je na rad sa porodicama, rad sa djecom i adolescentima iz Sistemske porodične perspektive, rad sa djecom u skladu sa terapijskim pristupima Play Therapy, rad sa parovima, Emocionalno fokusirana terapija parova.

EDNA HAZNADAREVIĆ

Profesorica pedagogije i certificirana sistemska porodična psihoterapeutkinja. Stručno se usavršavala kroz učešće na Međunarodnim konferencijama te kroz razne treninge i seminare. Stekla zvanje trenera u raznim oblastima. Organizatorica mnogih stručnih i kreativnih radionica i predavanja za djecu, roditelje, nastavno osoblje i stručne saradnike pedagoge i psihologe. Akreditirana od strane EFTA -Europske asocijacije za sistemsku porodičnu terapiju.

MELIHA FEJZIĆ

Meliha Fejzić je profesorica pedagogije i sistemska porodična psihoterapeutkinja.

Diplomirala je na Filozofskom fakultetu u Sarajevu gdje stiče zvanje profesorice pedagogije. Certificirana je sistemska porodična psihoterapeutkinja, pri Asocijaciji sistemskih terapeuta – Beograd (AST-Evropski akreditovan trening institut za psihoterapiju). Članica je Udruženja za sistemsku praksu i terapiju (USPIT) i Saveza psihoterapeuta BIH. Kao sistemska porodična psihoterapeukinja ima višegodišnje iskustvo u radu sa parovima i porodicama sa različitim izazovima. Ona je i sistemska supervizorica u treningu.

Stručno se usavršavala kroz učešće na međunarodnim konferencijama i izlagala je na EU kongresu sistemskih porodičnih psihoterapeuta (EFTA 2022).

VEDRANA RAKIĆ

Svoj terapijski pristup u radu sa pojedincima, parovima i porodicama opisala bih kao ljudski, topao, prihvatajući, podržavajući, centriran na potrebe klijenta/nata. Nastojim saosjećati se sa nevoljama koje ljudi podnose, biti podrška,vodič, pomoćnik koji zajedno sa klijentom/ima otvara puteve samoistraživanja, stvara prilike za otvoren razgovor svih članova porodice o problem situaciji, osnažujući ih da iskažu vlastite potrebe i oslušnu potrebe drugih, a potom se upuste, „ruku pod ruku” sa mnom, u potragu za novim, kvalitetnijim životnim rješenjima/izborima. U supervizijskom radu sa terapeutima praktikujem toplinu, empatiju, prihvatanje, radoznalost, istraživanje kontekstualnih značenja i razumjevanje onoga što terapeut i klijenti rade, istraživanje unutrašnjeg terapeutovog svijeta kao poveznice sa terapijskim radom, osvještavanje kompleksnosti uloge terapeuta i zajedničko traganje za odgovorima na pitanje “Kako  nastaviti dalje?”.

TATJANA PRERADOVIĆ SJENICA

Displomirani psiholog, Univerzitet u Banjaluci, Filozofski fakultet, Odsjek za psihologiju,Sistemski porodični psihoterapeut, Asocijacija sistemskih terapeuta Srbije,Nosilac evropskog sertifikata za psihoterapiju, Evropska asocijacija za psihoterapiju.

DODATNE EDUKACIJE:Diplomirani Sistemski supervizor, Institut za sistemsku i porodičnu psihoterapiju, Ljubljana Slovenija.Voditelj sistemskih konstelacija u porodičnom i organizacionom kontekstu,  TANNENHOF BERLIN- BRANDENBURG E.V.Trener emocionalne pismenosti, Psihopolis Novi Sad.Specijalistički program rada sa zavisnicima od psihoaktivnim supstancama i članovima porodica, Projecto Uomo, Zajednica Susret, Hrvatska.Savjetnik u procesu dobrovoljnog, povjerljivog i anonimnog savjetovanja i testiranja na HiV, UNICEF. INTERESI U RADU:Gubitak i tugovanje, rad sa traumom, psihosomatika i rad sa emocijama, mentalno reproduktivno zdravlje žena (postporođajna depresija, sterilitet), rad sa porodicama (razvod, djeca sa poteškoćama u razvoju, hronična bolest, bolesti zavisnosti), partnerska terapija, razvoj timova i upravljanje promjenama unutar organizacija, institucija i kompanija.

SUPERVIZORICE

OLICA MARINKOVIĆ-ŠUŠIĆ

Nakon završenog Medicinskog fakulteta u Tuzli, zaposlila sam se na Klinici za psihijatriju UKC Tuzla, gdje sam na putu od ljekara-pripravnika, potom specijaliste neuropsihijatra i subspecijaliste psihoterapije,  primarijusa, stekla tridesetogodišnje kliničko iskustvo u radu sa osobama sa čije se duševne smetnje mogu klasifikovati u sve dijagnostičke kategorije. Posebno mi je u ratnim i poratnim vremenima bilo važno razumjeti visoko traumatizirane osobe, prvenstveno žene i njihove porodice, te im kroz grupnu terapiju i terapijske intervencije naučene u brojnim seminarima pružiti podršku. Harvard Trauma seminar (u šest trodnevnih ciklusa) završila sam u periodu oktobar 1996.g. –  april 1997.g. u Opatiji dao mi je dobar temelj za taj rad. Seminar se tematski odnosio na sve aspekte dijagnostike i tretmana PTSD, a predavači su bili eminentni stručnjaci sa Harvarda, Hrvatske (Klinike za psihijatriju Zagreb i Rijeka) i BiH (Klinika za psihijatriju Sarajevo i Mostar). U periodu februar 1994.- decembar 1996.g. započela sam svoj psihoterapijski rad. Naime, tada sam radila suportivnu grupnu psihoterapiju (pod supervizijom) za traumatizirane i raseljenje žene iz Podrinja  u sklopu projekta NPA (Norveška narodna pomoć). Završila sam pripremnu izobrazbu iz grupne analize (Klinika za psihološku medicinu Zagreb i Klinika za psihijatriju Rijeka) 1996./97.g. kako bih razumjela grupnu dinamiku. Da bih dalje proširila svoje psihoterapijske kompetencije i uz medikamentozni klinički pristup, bolje pomogla klijentima i njihovim porodicama, te intervenisala u sistemu u kojem borave i liječe se,
krenula sam na edukaciju iz sistemske porodične psihoterapije, na Insitut za mentalno zdravlje u Beogradu. Nakon završene četvorogodišnje edukacije za sistemskog porodičnog psihoterapeuta (2013.g.), dobila sam i evropski sertifikat za psihoterapiju (2018.g.). Završenom edukacijom za sistemskog supervizora (2022.) – Institut za porodičnu psihoterapiju Ljubljana, nadogradila sam svoju sistemsku teoriju i praksu i otvorila nova poglavlja svog ličnog i profesionalnog rasta.
Idejni sam tvorac i suosnivač Centra za porodicu i individualni razvoj Tuzla, s ciljem
promocije mentalnog zdravlja i primjene sistemskih ideja u savjetodavnom, psihoterapijskom, supervizijskom i edukativnom radu.

Zalažem se za destigmatizaciju osoba sa mentalnim poteškoćama. Promociju sistemske teorije vidim kroz vlastitu svakodnevnu psihoterapijsku praksu, savjetodavni, konsultativni i edukativni rad uz sistemsku podršku marginaliziranim grupama stanovništva, osobama drugačije seksualne orjentacije i u sistemu ranjivim i teško vidljivim klijentima, te kroz edukaitivne i supervzijske programe mladim kolegama. Član sam više stručnih udruženja, aktivni učesnik na simpozijima i kongresima u zemlji i inostranstvu na temu psihoterapije.

VEDRANA MARINKOVIĆ

Nakon završenog Medicinskog fakulteta u Tuzli, zaposlila sam se na Klinici za psihijatriju UKC Tuzla, gdje sam na putu od ljekara-pripravnika, potom specijaliste neuropsihijatra i subspecijaliste psihoterapije, subspecijalista kliničke psihijatrije, primarijusa, stekla tridesetogodišnje kliničko iskustvo u radu sa osobama sa čije se duševne smetnje mogu klasifikovati u sve dijagnostičke kategorije. Posebno mi je u ratnim i poratnim vremenima bilo važno razumjeti visoko traumatizirane osobe, prvenstveno žene i njihove porodice, te im kroz grupnu terapiju i terapijske intervencije naučene u brojnim seminarima pružiti podršku. Harvard Trauma seminar (u šest trodnevnih ciklusa) završila sam u periodu oktobar 1996.g. –  april 1997.g. u Opatiji dao mi je dobar temelj za taj rad. Seminar se tematski odnosio na sve aspekte dijagnostike i tretmana PTSD, a predavači su bili eminentni stručnjaci sa Harvarda, Hrvatske (Klinike za psihijatriju Zagreb i Rijeka) i BiH (Klinika za psihijatriju Sarajevo i Mostar).

U periodu februar 1994.- decembar 1996.g. započela sam svoj psihoterapijski rad. Naime, tada sam radila suportivnu grupnu psihoterapiju (pod supervizijom) za traumatizirane i raseljenje žene iz Podrinja  u sklopu projekta NPA (Norveška narodna pomoć). Završila sam pripremnu izobrazbu iz grupne analize (Klinika za psihološku medicinu Zagreb i Klinika za psihijatriju Rijeka) 1996./97.g. kako bih razumjela grupnu dinamiku. Da bih dalje proširila svoje psihoterapijske kompetencije i uz medikamentozni klinički pristup, bolje pomogla klijentima i njihovim porodicama, te intervenisala u sistemu u kojem borave i liječe se, krenula sam na edukaciju iz sistemske porodične psihoterapije, na Insitut za mentalno zdravlje u Beogradu. Nakon završene četvorogodišnje edukacije za sistemskog porodičnog psihoterapeuta (2013.g.), dobila sam i evropski sertifikat za psihoterapiju (2018.g.). Završenom edukacijom za sistemskog supervizora (2022.) – Institut za porodičnu psihoterapiju Ljubljana, nadogradila sam svoju sistemsku teoriju i praksu i otvorila nova poglavlja svog ličnog i profesionalnog rasta.

Idejni sam tvorac i suosnivač Centra za porodicu i individualni razvoj Tuzla, s ciljem promocije mentalnog zdravlja i primjene sistemskih ideja u savjetodavnom, psihoterapijskom, supervizijskom i edukativnom radu.

Zalažem se za destigmatizaciju osoba sa mentalnim poteškoćama. Promociju sistemske teorije vidim kroz vlastitu svakodnevnu psihoterapijsku praksu, savjetodavni, konsultativni i edukativni rad uz sistemsku podršku marginaliziranim grupama stanovništva, osobama drugačije seksualne orjentacije i u sistemu ranjivim i teško vidljivim klijentima, te kroz edukaitivne i supervzijske programe mladim kolegama. Član sam više stručnih udruženja, aktivni učesnik na simpozijima i kongresima u zemlji i inostranstvu na temu psihoterapije.

TANJA RADOSAVAC

Tanja Radosavac, dipl. psihološkinja i sistemska porodična psihoterapeutkinja

Tanja Radosavac je zaposlena kao medicinski psiholog u Centru za zaštitu mentalnog zdravlja u Banjaluci. Kroz dodatnu edukaciju je stekla zvanje sistemskog porodičnog psihoteraputa (Asocijacija sistemskih terapeuta Srbije sa evropskim certifikatom ) i supervizora ( Institut za sistemsku i porodičnu psihoterapiju, Ljubljana ).

Posjeduje dugogodišnje iskustvo u psihodijagnostici, savjetovanju i psihoterapiji adolescenata, odraslih osoba, parova i porodica. Tokom svog profesionalnog razvoja prošla je brojne edukacije iz oblasti mentalnog zdravlja djece, mladih i odraslih osoba. U svojoj profesionalnoj praksi učestvovala je u različitim programima usmjerenim na primjenu sistemskih intevencija u različitim kontekstima.

Sistemsko mišljenje omogućilo joj je da se u svojoj praksi fokusira kako na međusobne interakcije i odnose članova porodice, tako i na porodične snage i resurse, te tako skupa kroz saradnju sa porodicom, bude djelić na putovanju ka promjeni na jedan zreliji i zdraviji način.

Kroz svoj supervizorski rad smatra da je jako bitno poštovanje prethodnih znanja i iskustava terapeuta, kao važan element profesionalnog razvoja svakog terapeuta. Kao što u terapiji stavljamo naglasak na snage i resurse porodice , tako smatra da se i u superviziji stavljanjem fokusa na snage i kompetentnost terapeuta, širi ideja da će supervizija pomoći terapeutima da rade bolje ono što već rade dobro.

Započni svoju
dobru priču danas

Kontaktirajte nas

Adresa

Zmaja od Bosne bb
71000 Sarajevo

Telefon

+387 64 454 2997

Radno vrijeme

Pon-Pet: 10:00 do 20:00
Sub/Ned: Zatvoreno